ISITMA 'KIZDIRMA' BUJİSİ LAMBASI NEDEN YANAR

ISITMA 'KIZDIRMA' BUJİSİ LAMBASI NEDEN YANAR

Isıtma (kızdırma) bujisi nedir? Neden bozulur? Bozulursa ne olur?

Kızdırma (ısıtma) bujisi nedir?

Soğuk havalarda ilk yanma odasındaki ilk ateşlemeyi kolaylaştırmak için varlardır. Her silindirin kendine ait ısıtma bujisi vardır. Motor çalıştırılmadan kısa bir süre önce kontağı açmanız ile kızdırma bujisi devreye alınır. Motor çalıştırıldığı zaman kızdırma bujisinin 850 dereceye ulaşan yüzeyi üzerine püskürtülen yakıt, sıcak yüzey tarafından tutuşturulur ve böylece aracınız sogukta da tek seferde çalışır. Siz de o soğukta ortada kalmamış olursunuz.

 

 

Kızdırma (ısıtma) bujisi neden bozulur?

Dizel motorlarda kontağı açtığınızda buji ışığının sönmesini beklemelisiniz. Ortalama olarak 1-3 sn arasıdır bu bekleme. Bu bekleme sık sık ihmal ediliyor ise, veya araç kontağı uzun süreli açık bırakılıyor ise, zayıf akü ile uzun süreli marş basılıyor isekızdırma bujileri çok daha kısa sürede bozulacaktır. Elbette sınırsız kullanım diye birşey yok, her maddi şeyde olduğu gibi bunun da bir ömrü var ama önemli olan bu ömrü olağan bir şekilde kullanabilmektir. Düşüncesiz ve hor kullanılan bir arabada normalde 100.000 km'lerden fazla ömrü olan kızdırma bujilerinin ömrü 10.000 km'lere kadar düşebilir.

Kızdırma (ısıtma) bujisi bozulursa ne olur?

Kızdırma bujisi arızası aldığınız zaman mümkün olduğunca kısa sürede değiştirmeye bakın. Çünkü kızdırma bujisi arızalı olduğu zaman yanmıştır ve bu yanma ile motor parçasına kaynayabilir. Değiştirme ve sökme aşamasında bu kaynama sebebiyle kırılır. Ve motor kapağı açılmasına kadar gider. 40 TL'lik masraf olur size 1000 TL. Kızdırma bujisi arıza aldığınızda tüm bujileri değiştirmenize de gerek yoktur. Sadece yanık veya bozuk olanı değiştirmeniz yeterlidir.

Eğer bu şekilde araca binmeye devam ederseniz, sıcak yaz günleri bozuk olduğunu hissetmezsiniz bile. Tek marşta yine aracınız çalışır. Ama kış günleri bir hayli yoracaktır sizi. Birkaç marşta anca çalışacaktır aracınız. Bu da aracın diğer tüm aksanlarına zarar verir.

 

Kızdırma (ısıtma) bujisi fiyatları?

Her araçta silindir başı kızdırma bujisi olur. Fiyat almak için bizi aramayı unutmayın. 05353664181

Kızdırma (ısıtma) bujisi arızası nasıl anlaşılır?

Kızdırma bujisi arızası, araç gösterge panelinde yay ve gözlük karışımı, yukarıdaki resimde gösterilen şekildedir. Genelde arıza olduğunda sürekli yanıp söner. Bu teknolojide değilse aracınız, kışın birkaç marşta anca çalışıyor ancak yazın problem yapmıyorsa yine kızdırma bujileriniz arızalıdır.

Bu arada bir not olarak belirteyim, kızdırma bujisi arıza lambası bazı araçlarda (skoda,seat,volkswagen gibi..) araç fren müşürü arızası veya stop, sinyal lambalarının arızalanması ile de yanabilir. Veya normal lambalar yerine LED lambaların takılmasında da yine aynı arıza işareti yanabilir. Bu tarz durumlarda arıza lambası araca bir zarar vermeyecektir.